Frontier League roundup: Copenhagen boys soccer stuns Lyme in ‘D’ Division semifinal

0
22
PREV
NEXT

Order Prints
ARTICLE OPTIONS
print this article
e-mail this article

CHAUMONT — The fourth-seeded Copenhagen boys soccer team pulled off a major upset Tuesday evening by vanquishing top-seeded Lyme in a shootout, 4-2, to win a Frontier League “D” Division semifinal game.

Cody Buckley, who had one goal and one assist in regulation, nailed the first penalty kick for the Golden Knights (7-5-3 overall), who scored late in the second half to force a 3-3 tie, to put the pressure on the Indians (12-1-1). The top scorer in the Frontier League and Section 3, Slater Bushen, did not reciprocate.

Dempsey Carroll, Zach Herbert and Christian Rivera-Corona all nailed their subsequent kicks for Copenhagen. While Zach Goutremout and Trevor Weston made theirs for Lyme, Riley O’Brien failed to connect on his in the fourth round, awarding the victory to Copenhagen.

Copenhagen will play No. 2 LaFargeville in the finals at General Brown in Thursday immediately after the “A” Division finals, which start at 5 p.m. It will be a rematch from last year’s game, which Copenhagen won, 2-0.

Down 3-2, the Golden Knights kept their hopes alive after Carroll scored in the 70th minute, tying the game for a third time.

Jake Galster opened the scoring in the 36th minute, and Lyme answered in the 39th minute on a goal by Damon Blaha. After Blaha scored his second goal early on in the second half to give Lyme its first lead, Copenhagen pulled even again on Buckley’s goal in the 54th.

Bushen struck in the 58th minute to give Lyme its final advantage of the game.

LAFARGEVILLE 3, BELLEVILLE HENDERSOn 1

The second-seeded Red Knights rode a three-goal second half to a victory over the third-seeded Panthers in a “D” Division semifinal at LaFargeville.

Bailee Dwyer scored twice for LaFargeville (11-3). Jordan Beach scored once, and the brother tandem of Connor and Tanner Jeffers recorded one assist apiece.

Brady Maloney scored on a penalty kick in the first half for Belleville Henderson (8-6-1).

WATERTOWN 4, INDIAN RIVER 0

Brian Netto scored two goals and assisted on another to help the top-seeded Cyclones beat the visiting No. 4 Warriors in the Frontier League “A” Division playoff semifinals.

Caleb Kolb made three saves, while Chase Baytos and Dominic Donato each added a goal for Watertown (12-1-2), which will play No. 3 Immaculate Heart in the “A” Division championship game at 5 p.m. Thursday at General Brown.

Indian River fell to 5-7-3 overall.

IMMACULATE HEART 1, CARTHAGE 0

Jake Bombard provided all the offense the third-seeded Cavaliers would need as they defeated the second-seeded Comets in an “A” Division semifinal at Carthage.

Connor Way made two saves for IHC (8-4-3). Matt Granger made nine saves for Carthage (7-7-1).

BEAVER RIVER 1, SOUTH LEWIS 0 (OT)

Dawson Gerdon finished off a crossing pass from Lincoln Becker six minutes into in the first sudden-victory overtime as the Beavers edged the Falcons in a “C” Division game at Beaver River.

Goalie Peyton Mattis made six saves to record the shutout for Beaver River (8-6).

The Beavers can clinch the division title with a win against Sandy Creek on Thursday in a 6:30 p.m. start at Beaver River.

Gerdon’s goal was his second consecutive deciding tally in overtime, as the Beavers defeated Thousand Islands, 3-2, on Saturday.

Derek Crofoot finished with 11 saves for South Lewis (8-6-2, 7-6-2).

THOUSAND ISLANDS 8, SANDY CREEK 1

Micah Ingerson tallied two goals to pace the Vikings to victory over the Comets in a “C” Division game in Clayton.

Kellen Flanders, Jacob Thompson, Eliot Staples and Gabe Clement each contributed a goal and an assist for Thousand Islands (8-7-1, 8-6-1), and Chase Brooks assisted on a pair of goals.

Xander Howard finished with seven saves for the Vikings against Sandy Creek (0-14).

SOUTH JEFFERSON 4, LOWVILLE 0

Cadin Berie recorded a hat trick as the Spartans overcame the Red Raiders (5-7-2, 4-6-2) for a “B” Division victory at Adams.

Luke Vaadi also scored for South Jefferson (10-3-1, 10-2-0).

GENERAL BROWN 4, SACKETS HARBOR 0

Carter Rosbrook scored a pair of goals in the opening five minutes and the Lions cruised to a nonleague victory over the Patriots (1-14) in Dexter.

Iseigha Collins and Obee Andrade each added a goal for General Brown (6-7-1).

GIRLS TENNIS

KEMPNEY, BEAVERS DUO REACH FINALS

Carthage senior Braelie Kempney and the Beaver River doubles team of Dana Halladay and Elaine Roberts advanced to the finals of their respective divisions at the Section 3 individual state qualifiers.

Kempney beat Oneida’s Sydney Lusher, 6-4, 7-4, in the Division II singles semifinals at the Syracuse Skytop to advance to a final match against New Hartford’s Sarah Corasanti.

The Halladay-Roberts pairing claimed a Division IV semifinal win over Antonia Cardamone and Elizabeth Militello of Clinton, 6-1, 6-2, at the Utica Parkway. The Beavers’ team will take on Lily Grenis and Louisa Morrow from Manlius Pebble Hill in the Division IV doubles finals.

BOYS CROSS COUNTRY

BEAVER RIVER 15, CARTHAGE 50

Colton Kempney placed first with a time of 17 minutes and 37 seconds, leading the pack as the Beavers took the top nine spots to beat the Comets in a Frontier League interdivision meet on the 5K course in Beaver Falls.

Connor Demo, Erik Campeau, Josiah Evan and Micah Kelly rounded out the top five for Beaver River (6-0).

Wesley Coombs placed 10th to pace Carthage (4-2).

SPARTANS SWEEP TRI-MEET

Sam DeLeel and Ethan Fish took the top two spots to lead South Jefferson to a Frontier League sweep of South Lewis and host Sandy Creek on a 5K course.

Deleel posted a time of 18:20, while Fish finished in 18:48 for the Spartans (5-1), who claimed a 21-35 victory over the Falcons (2-4) and a 20-36 win over the Comets (0-6).

Seth Lurcock placed third overall for Sandy Creek, which suffered a 20-36 loss to South Lewis.

GIRLS CROSS COUNTRY

BEAVER RIVER 15, CARTHAGE 48

Rylee Campeau ran the 5K course at Beaver Falls in 20:40, pacing the field and leading the Beavers to a Frontier League interdivision victory over the Comets.

Taylor Moore, Shauna Rice, Sierra Kempney and Makayla Garrison each joined Campeau in the top five for Beaver River (5-1).

Madison Meyer placed seventh overall to lead Carthage (3-3).

FALCONS TAKE TWO

Hali Ielfield recorded a 5K time of 20:03 to pace the field and help South Lewis claim FL wins over South Jefferson and host Sandy Creek.

Hannah Ielfield and Lexi Bernard placed second and third, respectively, for the Falcons (6-0), who took a 23-33 win over the Spartans (4-2) and a 17-45 win over the Comets (1-5).

Karsyn Burnash finished fourth to lead South Jefferson to an 18-43 win over South Lewis.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here